Lipedém je onemocnění, při kterém dochází k hromadění tukové tkáně pod vrstvou kůže a podkoží.

Během puberty začnou mnohé mladé ženy přibírat na váze v bocích, stehnech, hýždích i pažích. Rodina a přátelé na to většinou reagují klidně a líčí tyto křivky jako momentální tukové zmnožení, které brzy vymizí. Ale ty, kterých se to týká, jsou v tom méně uvolnění a snaží se tento problém řešit usilovným cvičením a razantní dietou. Většinou marně!

A tak ženy sice hubnou ve všech ostatních partiích, ale ty problémové zůstávají nezměněny. Mnohdy je pak velký kontrast mezi horní a dolní polovinou těla. Zdravé nohy jsou štíhlé, nenápadné, kotníky bez otoku a tukových usazenin. Obrázek těla při lipedému je ovšem známý jako široké boky, jezdecké kalhoty, tukové laloky na vnitřní straně stehen, sloupovité nohy až ke kotníkům. Mnoho těchto žen může mít i toto nerovnoměrné usazování tuku na pažích, zatímco jejich ruce jsou štíhlé.

To, co bylo pouze estetickým problémem, se časem vyvine v onemocnění.

Autor článku:
Bc. Irena Průchová, DiS
lymfoterapeut, nutriční poradce

Jaké jsou příznaky lipedému?

Příznakem bývá bolest na stehnech již pouze při dotyku, při malých nárazech se tvoří modřinky až větší modřiny. Při chůzi se tukové usazeniny na vnitřní straně stehen o sebe třou a může následně dojít i k bolestivému zánětu. Ženy postižené lipedémem jsou většinou v pase štíhlé.

Mnoho lékařů dříve vinilo pacientky z nesprávné životosprávy a nesprávných stravovacích návyků. Dnešní pohled na tento problém je naštěstí již odlišný.

Hromadění tukové tkáně v podkoží zapříčiňuje útlak krevních a lymfatických cév, což vede ke zhoršení prokrvení a tím i k utlumení látkové výměny. Kromě zvětšení objemu a množství tukových buněk ztrácí kůže svou elasticitu a tvoří se rozšířené žilky a kapiláry. Pokožka je na dotek citlivá až bolestivá a nejde v ní udělat důlek. Tím dochází i ke špatné výživě kůže. Mohou se vyskytovat puchýře, vřídky i skvrny na kůži. Pohledem připomíná celulitidu. Celulitida je též považovaná za rizikový faktor pro vznik lipedému.

Lipedém však často doprovází i jiný otok, tzv. lymfedém. O tom více ZDE.

Jaká je léčba lipedému?

Základní neinvazivní léčbou je manuální i přístrojová lymfodrenáž, kde dochází k odplavení zplodin látkové výměny, tuku i přebytečné tekutiny v podkoží. Zlepšuje se tím průtok lymfy a odvod škodlivých látek z těla.

Moderní léčba však dnes představuje spíše zákroky estetické medicíny, jako jsou liposukce, lifting apod.

Nejdůležitější je však prevence a podstatnou součástí terapie je změna životního stylu, včetně stravování.

Napište nám


    Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky