Zásadním problémem většiny tzv. lymfatických kalhot je nedostatečné ošetření střední části těla, a to v tříslech. Komory v rozkroku by měly být souvisle rozložené pro co nejpreciznější stimulaci tříselných uzlin. Cílem lymfodrenážních přístrojů je stejně jako u manuální lymfodrenáže rozproudit lymfatický systém a obnovit proudění lymfy hlavně z dolních končetin přes třísla směrem do břicha. Nefungující lymfatický transport v dolní polovině těla je společnou příčinou zdravotních problémů (otoků) i estetických problémů (celulitida, neschopnost odbourávat podkožní tuk v oblasti stehen, hýždí a boků).
Pokud mají lymfatické kalhoty tzv. fajfky, tedy zahnuté dolní části nohavic, není jednoduše možné, aby třísla různě vysokých uživatelů byla kompletně ošetřena. Návlek pak končí v půlce stehna a další komory jsou až na břiše. Ta nejdůležitější část lymfatického systému tak zůstane zcela nezasažena. Jde o to, aby se návlek dokázal přizpůsobit každému tvaru postavy individuálně, avšak to není vhodné řešit ani např. pomocí suchých zipů. Kvalitní lymfodrenážní kalhoty musí být schopné také dodržet hlavní bezpečnostní zásadu přístrojové lymfodrenáže, tedy tzv. uvolnění („otevření“) lymfatických uzlin před terapií. V případě třísel je v praxi komplikované doplňovat přístrojovou terapii manuálně.
Kalhoty Ballancer® Pants tvoří ve spodní části dolních končetin rovné „roury“, a když jsou třísla umístěna v rozkroku, nárty vyjdou každému zákazníkovi jinak daleko podle jeho tělesné výšky. Pro větší pohodlí lze v oblasti paty rozepnout tzv. uvolňovací zipy a kalhoty částečně ohnout, kde je potřeba.
Manuální lymfodrenáž je stále považována za vhodnější a účinnější terapii než přístrojová. Pokud ji provádí zkušený odborník, je však velmi náročná na čas a na energii a také je velmi drahá. Aby byla terapie účinná, musí být opakována pravidelně a pro mnoho lidí je cenově dlouhodobě nedostupná. Kvalitní lymfodrenážní přístroje se snaží co nejrealističtěji manuální lymfodrenáž napodobit. Toho lze dosáhnout kombinací tří faktorů:
- přístroj měří tlak v každé komoře aplikátoru zvlášť po celou dobu terapie
- tlakové komory v aplikátoru (např. v lymfatických kalhotách) se šupinovitě překrývají, tím je zajištěno, že jsou ošetřena všechna místa na těle stejným tlakem a po stejnou dobu
- přístroj umí zároveň ve stejnou chvíli jednu komoru nafukovat a jinou vypouštět, masážní vlna postupuje plynule
Výrobce přístrojů Lympha Press® a Ballancer® tyto lymfodrenážní přístroje uvedl na trh jako jedny z prvních na světě a již téměř padesát let se podílí značnými investicemi na světovém vývoji přístrojů pro kompresivní terapii. Tyto přístroje jsou vybaveny unikátním programem Pretherapy® (v případě Ballanceru® Pretreatment®), který realisticky simuluje uvolnění lymfatických uzlin před lymfodrenáží. Pokud připojíme kalhoty, uvolní lymfatické uzliny v tříslech a v případě bundy uvolní lymfatické uzliny v podpaží (axily).